şerif başaran kimdir?

İlk cafe tecrübesine 2002 yılında yerleştiği Avustralya’da bir “Franchisee” olarak başlayan Şerif Başaran, ilk kahve eğitimini 2003 yılı Dünya Kahve Şampiyonu (World Barista Champion) Paul Basset’ten alır. 2002 – 2007 yılları arasında cafe işletmeciliği yanı sıra birçok farklı şubede de açılış ve kahve eğitimlerinde aktif rol alır. 2007 yılı içerisinde SCAE (Avrupa Nitelikli Kahve Derneği) Türkiye Koordinatörü olur. Ve Türkiye’nin adını Uluslar arası kahve yarışmalarında duyurur. 2008 yılında Kopenhag’da SCAE tarafından düzenlenen organizasyonda “En İyi Kahve Eğitmeni” ödülünü alır.

Son 7 yıldır SCAE tarafından dünyanın dört bir yanında düzenlenen kahve yarışmalarında jüri olarak aktif görev almaktadır. İtalyan SanRemo Kahve Makineleri üreticisinin AR&GE ekibinde de aktif olarak görev alan Başaran, SCAE tarafından dünya çapında düzenlenen Barista ve Kahve Eğitimlerini 2007 yılından bu yana Türkiye’de de düzenlemekte olup, 100’ün üzerinde mezun vermiştir.

Türkiye’de cafe açmak isteyen işletmecilere bu konuda kapsamlı eğitim, cafe tasarım, kurumsal kimlik oluşturma, ürün ve ekipman tedariki ve açılış sonrası danışmanlığı veren Şerif Başaran bugüne kadar Türkiye çapında 30 un üzerinde cafe açmış ve tedariklerini yapmıştır.

Halen barista eğitimlerini vermeye devam eden Başaran, 2014 te oluşturduğu Coffeetopia markası ile franchise vermeye başlamıştır.